Buty na stopę cukrzycową — na co warto zwrócić uwagę?

2022-11-18
Buty na stopę cukrzycową — na co warto zwrócić uwagę?

Podjęcie prawidłowego leczenia w schorzeniu diabetologicznym jest kluczowe. Często zdarza się, że źle leczona czy późno zdiagnozowana cukrzyca spowodowała wyjątkowo szkodliwe dla organizmu powikłania. Jednym z częściej występujących jest zespół stopy cukrzycowej, potocznie nazywany stopą cukrzycową. Warto wiedzieć jakie buty będą dobre dla cukrzyka oraz jakie działania można podjąć, aby oszczędzić bólu i dyskomfortu chorej osobie.

Co to jest stopa cukrzycowa?

Aby dobrze zgłębić zagadnienie, trzeba oczywiście wspomnieć o samej cukrzycy. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą – obecnie nazywana jest również chorobą cywilizacyjną XXI wieku.

Pojawia się, kiedy trzustka odpowiedzialna za produkcję insuliny, wytwarza jej zbyt mało. Może zdarzyć się również, że ilość insuliny niekoniecznie jest zbyt mała, ale nie jest prawidłowo wykorzystywana przez komórki ciała człowieka.

Insulina jest odpowiedzialna za regulowanie poziomu glukozy we krwi, obniża go. Gdy poziom glukozy we krwi podnosi się, wtedy trzustka przystępuje do produkcji insuliny. Oczywiście cukrzyca dzieli się na kilka typów. Może mieć również charakter przejściowy, jak w przypadku cukrzycy ciążowej.

Osoby borykające się z cukrzycą — nieistotne, czy jest to cukrzyca typu 1, 2, czy jest wynikiem następstwa chorób trzustki, bądź spowodowana przez leki — wiedzą, jakie są konsekwencje braku bądź złego jej leczenia.

Stopa cukrzycowa, czy też zespół stopy cukrzycowej jest powikłaniem, które powstaje u chorych od dawna cierpiących na cukrzycę. Jest ona wynikiem zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego (neuropatyczna), albo układu krążenia (naczyniowa). Czasem zdarza się, że niektórzy chorzy na zespół stopy cukrzycowej mają zaburzenie obydwu tych układów.

Objawy stopy cukrzycowej

Objawy tego schorzenia są subiektywne. Każdy chory z pewnością opisałby objawy w trochę inny sposób. Sygnały, jakie wysyła organizm, są jednak wspólne u większości osób z tą przypadłością.

  • Objawami naczyniowej, krążeniowej stopy cukrzycowej są między innymi bolesność stóp i nóg w czasie ruchu, a czasem nawet w czasie spoczynku.
  • Zmiany skórne w obrębie kończyn, zanik włosów, zimna skóra.
  • Często skóra jest bardzo cienka, blada, a nawet zasiniona.
  • Częstym objawem są bóle nocne, ustępujące lub zmniejszające się po opuszczeniu kończyn.
  • Powtarzającym się objawem są bóle mięśni łydek podczas chodzenia.

W przypadku neuropatycznej stopy cukrzycowej objawy się różnią.

  • W przeciwieństwie do krążeniowych objawów pojawia się zaburzenie czucia, uczucie pieczenia, palenia.
  • Skóra jest ciepła, aczkolwiek wysuszona.
  • Często chorzy skarżą się na uczucie drętwienia.
  • W niektórych przypadkach dochodzi do zniekształceń stóp, zaniku mięśni, koślawości, a nawet złamań.

W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z objawów najważniejsza jest ocena lekarska.

Konsekwencje nieskutecznego leczenia stopy cukrzycowej lub jego brak

Wśród wielu powikłań, jakie niesie za sobą brak lub złe leczenie cukrzycy, jest właśnie stopa cukrzycowa. Powstanie tak zwanego zespołu stopy cukrzycowej jest konsekwencją samej cukrzycy. Cukrzyca niszczy naczynia krwionośne i nerwy.

  • Osoby z tą chorobą mają często problemy z gojeniem się ran, a dla pacjentów, którzy mają rozpoznane neuropatie cukrzycowe, czyli uszkodzenia włókien nerwowych, to duży problem.
  • Często niegojące się rany są przyczyną pojawianie się owrzodzeń.

Nieoceniona i najważniejsza jest prawidłowa diagnoza oraz podjęte leczenie. Nie udzielamy porad medycznych, a jedynie wskazówek zdobytych na podstawie wieloletniego doświadczenia. Korzystamy jak najbardziej z opinii producentów obuwia, którzy na podstawie badań i konsultacji, również medycznych, przygotowali kolekcje obuwia dedykowane osobom o schorzeniach stóp – nie tylko dotkniętych zespołem stopy cukrzycowej.

Założenie obuwia przeznaczonego specjalnie dla osób cierpiących na zespół stopy cukrzycowej, przynosi chorym zdecydowaną ulgę.

Nietrudno się domyśleć, że po nabawieniu się schorzenia, o którym cały czas wspominamy we wpisie, na pewno nie jest przyjemne. Takie stopy wymagają niezwykle delikatnego traktowania.

Półbuty Jomos 461404 czarny bardzo szeroka tęgość K

Półbuty Jomos 461404 czarny bardzo szeroka tęgość K

Buty na stopę cukrzycową powinny być:

  • lekkie, aby zbędnie nie obciążać obolałych stóp i nóg
  • szerokie - warto więc rozejrzeć się za butami na szeroką stopę, czyli szerszymi zarówno w podbiciu, jak i w śródstopiu.

Nieprawidłowo dobrane buty dla cukrzyków pogłębiają schorzenia i odczucia bólowe. Może to powodować dodatkowe problemy zdrowotne, powstanie nowych zainfekowanych ran. W przypadku tak poważnej choroby zdecydowanie należy tego unikać. Zespół stopy cukrzycowej jest też najczęstszą przyczyną nieurazowej utraty kończyn, czyli amputacji, dlatego bardzo istotne jest szybkie rozpoznanie oraz działania profilaktyczne.

Profilaktyka i dobre praktyki przy stopie cukrzycowej

Jak mówi stara mądrość: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby ustrzec się przed bardzo niepożądanymi, a jednoczenie niebezpiecznymi skutkami omawianego zespołu, warto wdrożyć w codzienne życie kilka bardzo prostych zasad.

Podstawą skutecznej terapii jest opanowanie pierwotnej przyczyny, czyli prawidłowo prowadzone leczenie cukrzycy. Można poprawić sobie jakość życia z cukrzycą poprzez odpowiednio dobraną aktywność, zmianę sposobu odżywiania, rzucenie palenia, zredukowanie masy ciała.

W prawidłowym dbaniu o stopę cukrzycową, oprócz noszenia dobrych butów dla cukrzyków, ważne są:

  • codzienna obserwacja stóp i ich prawidłowa higiena
  • unikanie chodzenia boso, czy noszenia butów bez skarpet
  • lekkie sznurowanie butów
  • noszenie skarpetek bezuciskowych, bądź bezszwowe

Dlaczego tak ważne jest noszenie butów na stopę cukrzycową?

Profilaktyczne działanie mogę mieć również same buty na stopę cukrzycową. Osoby z cukrzycą mogą chronić swoje stopy przed uszkodzeniami i uciskami, nosząc wygodne buty. Prawidłowe ich dobranie spowoduje odczucie dużego komfortu i ulgi. Stopy nie będą męczyć się w ciasnych, wąskich butach. Może to zmniejszyć ryzyko powstania ran, podrażnień, odcisków.

Obuwie dedykowane osobom ze schorzeniami stóp — w tym zespół stopy cukrzycowej — powinno spełniać oczekiwania osób z tą przypadłością. Buty powinny być szerokie, aby nie podrażniać wrażliwych stóp i nie powodować skaleczeń i ran. Wyciągane wkładki do butów w takich modelach będą dużym plusem, ponieważ ułatwiają zachowanie higieny.

Dodatkowo jeśli zajdzie potrzeba użycia wkładki ortopedycznej, ochraniacza, czy peloty można usunąć wkładkę, aby zrobić we wnętrzu buta więcej przestrzeni.

Klapki sanitarne Dr Orto 157D001 białe skórzane

Klapki sanitarne Dr Orto 157D001 białe skórzane

Jakie obuwie wybrać dla cukrzyka?

Szukając obuwia dla osób chorych na cukrzycę, obarczonych dodatkowo stopą cukrzycową, warto poznać producentów, którzy mają w swojej ofercie specjalistyczne obuwie. Buty o poszerzonej tęgości, specjalnie wyprofilowane, wykonane z miękkich materiałów i skór, aby ograniczyć ucisk — to powinny być cechy rozpoznawcze takiego obuwia.

Polski producent obuwia Befado stworzył fantastyczną kolekcję obuwia z linii Dr Orto.

  • Wykorzystane w obuwiu Dr Orto antybakteryjne wkładki, nasączone zostały preparatem zawierającym jony srebra. Ma on właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Linia obuwia Dr Orto Med posiada właściwości prozdrowotne.
  • Cholewka jest miękka, posiada otwory wentylacyjne, które ograniczają potliwość stóp. Obuwie dedykowane jest osobom ze stopami wrażliwymi, w tym cierpiącym na zespół stopy cukrzycowej, a także dotkniętym zmianami reumatoidalnymi stóp.

Warto wiedzieć, że buty na stopę cukrzycową od Befado powstało we współpracy lekarzy o różnych specjalizacjach, w tym diabetologów oraz w dialogu z pacjentami. Uzyskane certyfikaty potwierdzają wyjątkowość obuwia prozdrowotnego i profilaktycznego Dr Orto: zarówno butów męskich Befado Dr Orto jak i klapek zdrowotnych damskich.

  • Certyfikat "Obuwie na stopy wrażliwe" potwierdzający, iż obuwie zalecane jest dla osób ze zniekształceniami palców.
  • Certyfikat "Obuwie dla diabetyków" (profilaktyczne) oznaczający, iż obuwie może być stosowane przez osoby z tzw. „zespołem stopy cukrzycowej”.
  • Obuwie Dr Orto System posiada rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Z kolei skórzane buty niemieckiego producenta JOMOS to modele o dużych tęgościach. Będą idealnym rozwiązaniem zarówno dla cukrzyków, jak i dla osób, które borykają się z innymi schorzeniami — krążeniowymi, zniekształceniami stóp, haluksami. Często po zabiegach chirurgicznych pacjenci poszukują szerokich i wygodnych butów. Ta marka ma bardzo szeroką ofertę męskich i butów damskich JOMOS z podwyższonymi, czyli większymi tęgościami, które są nieodzowne w takich sytuacjach.

Kolejnym atutem butów Jomos są wyciągane skórzane wkładki, które znacząco wpływają na higienę, której zachowanie jak tak istotne w przypadku schorowanych stóp. Wkładki można bez problemu wymienić, wyczyścić, czy zastąpić specjalistycznymi wkładkami ortopedycznymi. Umieszczenie stopy z pelotą ortopedyczną w obuwiu Jomos nie powinno być problematyczne, w przeciwieństwie do buta o standardowej szerokości.

Poszukując butów dla osób z haluksami, stopą cukrzycową, czy po przebytych zabiegach warto sprawdzić ofertę naszego sklepu internetowego i bliżej zapoznać się z obuwiem Jomos oraz obuwiem Befado Dr Orto.

***

Wpis ma charakter informacyjny. Nie może być traktowany jako porada lekarska. Wszystkie informacje przekazane we wpisie opierają się na publikacjach naukowych i poradach lekarskich.

Wskazówki dotyczące obuwia wynikają z naszego doświadczenia, jak również są owocem rozmów z Klientami, którzy na co dzień borykają się ze schorzeniami stóp różnej etymologii.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Półbuty Jomos 322409 czarny bardzo szeroka tęgość K

Półbuty Jomos 322409 czarny bardzo szeroka tęgość K

369,00 zł - 389,00 zł
394041424344454647484950
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 322 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
obsługa jest doskonała. jeden problem - brak wymiany. Buty są niesamowicie małe, aby wymienić na inny rozmiar trzeba je oddać i kupić nowe. Ale nie da się tego zrobić na czas - rozmiary szybko się skończyły. To ślepy zaułek.
2024-05-09
Uwielbiam wasze buty. Za każdym razem jestem nimi zachwycona! Ekspresowa realizacja, wysokiej jakości produkty.
pixelpixelpixelpixel